Depresja to coraz częściej diagnozowana choroba naszych czasów, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Depresji doświadczają ludzie młodzi, ale także seniorzy i coraz częściej młodzież i dzieci. Depresja znacząco obniża jakość życia osoby chorej i powoduje wieloobjawowe cierpienie, na szczęście depresję można coraz skuteczniej leczyć.
Kiedy pojawia się depresja?
Depresja najczęściej pojawia się w trudnych momentach życia, w okresie traumy spowodowanej śmiercią kogoś bliskiego, utratą pracy, końcem związku, rozwodem czy koniecznością zmierzania się z ciężką chorobą. Depresja dotyka np. seniorów, którym doskwiera samotność i choroby, dotyka osoby przebywające na emigracji, a także osoby, które mają problemy z nałogami (np. narkotyki i hazard). Warto wiedzieć, że depresja może się pojawić bez jednego, wyraźnego powodu, ale również ta depresja wymaga leczenia.
Objawy depresji
Depresję poznajemy po znacznie obniżonym nastroju utrzymującym się przez dłuższy czas lub po częstych wahaniach nastroju bez wyraźnego powodu.
Osoba dotknięta depresją może być płaczliwa i apatyczna. Zwykle pojawiają się problemy z zasypianiem, bezsenne moce oraz wczesne budzenie rano. Chory na depresję odczuwa znaczny spadek energii, traci dotychczasowe zainteresowania i trudno mobilizuje się do codziennych aktywności. Wiele osób przy okazji depresji doświadcza również zaburzeń lękowych i problemów z apetytem.
Dlaczego wiele osób nie radzi sobie z depresją?
Chociaż depresja jest chorobą coraz lepiej poznaną i mówi się o niej coraz częściej i coraz więcej merytorycznych informacji o tej chorobie do nas trafia, to ciągle bardzo wiele osób ma problem z rozpoznawaniem jej objawów.
Najlepszym rozpoznaniem depresji będzie wizyta u lekarza w poradni zdrowia psychicznego lub u psychoterapeuty. Zdecydowanie nie warto odkładać takiej wizyty, ponieważ to właśnie lekarz psychiatra, lub psychoterapeuta udzieli najskuteczniejszej pomocy.
Jak leczyć depresję?
Lekarz psychiatra leczenie depresji rozpoczyna wywiadem z pacjentem i przepisaniem leków antydepresantów, których rolą jest podnoszenie nastroju, wyzwolenie energii i tłumienie apatii. Leki antydepresanty po części działają także przeciwlękowo i poprawiają jakość snu. Niezmiernie ważne jest, aby leki antydepresyjne przyjmować jak najwcześniej i systematycznie. Pełne działanie leków antydepresyjnych pacjent odczuje dopiero po kilku tygodniach systematycznego ich przyjmowania. Nie jest łatwo trafić z odpowiednim lekiem dla konkretnego pacjenta. Bardzo często lekarz musi zmieniać leki dwa, a nawet trzy razy, aż trafi na ten najskuteczniejszy dla danego pacjenta lek.
Bardzo wskazanym, polecanym uzupełnieniem leczenia u lekarza psychiatry jest systematyczna psychoterapia u doświadczonego psychoterapeuty. Psychoterapia połączona z właściwie dobraną farmakoterapią czyni cuda w leczeniu depresji. Jeśli Ty lub ktoś z twoich bliskich doświadcza depresji, to pamiętaj o jak najszybszej wizycie u lekarza psychiatry i psychoterapeuty. Realizując wskazania lekarza i psychoterapeuty możesz dość szybko zapanować nad dotykającą ciebie depresją.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.