Czym jest dysleksja?

Dysleksja to grupa zaburzeń rozwojowych, które charakteryzują się trudnościami w nauce pisania i czytania. Problemy mogą dotyczyć przekładania głosek na litery czy usłyszanych wyrazów na pismo. Dzieci, które zmagają się z dysleksją, dużo częściej popełniają błędy ortograficzne oraz pomijają litery. Natomiast proces czytania może przebiegać u nich bardzo powoli.

O zaburzeniu można mówić, gdy problemy pojawiają się u dzieci z prawidłowym poziomem inteligencji. Wówczas należy przeprowadzić badanie dysleksji u specjalisty. Warto nadmienić, że sporadyczne kłopoty mogą być związane ze zmęczeniem. Doświadczony ekspert postawi diagnozę i przeprowadzi fachową terapię, która sprawi, że nauka stanie się dużo łatwiejsza.

Obecnie polskie prawo nakłada na placówki edukacyjne obowiązek pomocy dzieciom z dysleksją lub uczniom, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Kluczowe jest rozpoznanie problemu na podstawie badania dysleksji, a także organizacja właściwego wsparcia.

Czym jest dysgrafia?

Dysgrafia to jedna z form dysleksji rozwojowej. Objawia się niskim poziomem graficznym pisma. Potocznie można powiedzieć, że dziecko pisze brzydko. Wówczas stawiane litery są różnej wielkości, znajdują się na niewłaściwej wysokości czy po prostu wyglądają nieestetycznie, a wyrazy bardzo trudno odczytać.

Warto wiedzieć, co robić w przypadku podejrzenia dysgrafii – badania wykonane przez profesjonalistę będą konieczne. Należy jednak pamiętać, że brzydkie pismo może zdarzać się wielu dzieciom i nie zawsze wynika z dysgrafii. Niekiedy może być związane z pośpiechem, zaniedbaniem czy zwyczajnym lenistwem.

Dysgrafia najczęściej spowodowana jest mikrouszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego czy zaburzeniami związanymi z pracą ośrodkowych funkcji słuchowych i wzrokowych. Zdarza się, że dysgrafia związana jest z dyspraksją, ADHD, afazją motoryczną czy nieprawidłowościami mowy. Dzisiejsze metody leczenia są bardzo skuteczne w walce z dysgrafią – badania i profesjonalna terapia przynoszą oczekiwane efekty.

Dlaczego warto sięgnąć po pomoc?

Fachowe badanie dysleksji odbywa się w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Specjalista dokonuje analizy błędów, które popełnia dziecko i na tej podstawie sporządza opinię. Dokument ten zawiera najważniejsze informacje na temat zaburzeń. Ponadto opinia eksperta stanowi podstawę do określenia przez szkołę programu ćwiczeń dla ucznia. Profesjonalna terapia obejmuje ćwiczenia, które zdecydowanie poprawią komfort nauki.

Doświadczony psycholog dziecięcy pomoże również dzieciom z dysgrafią – badania prowadzone są w przyjaznej atmosferze, co znacznie ułatwia terapię. Ćwiczenia obejmują np. kreślenie różnorodnych kształtów, obrysowywanie szablonów, łączenie kropek czy kalkowanie rysunków. Jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY