Branża e-commerce przyciąga w ostatnim czasie wielu przedsiębiorców. Każdy, kto ma smykałkę do interesów, może założyć własny sklep internetowy. Dzięki platformom sklepowym jest to bardzo proste. Samo założenie sklepu to jednak nie wszystko. Trzeba też zadbać o jego odpowiednią promocję, tak by z ofertą trafić do jak najszerszego grona potencjalnych klientów. Istotną rolę będzie odgrywał również dobrze dobrany hosting PrestaShop – ta platforma sklepowa jest obecnie niezwykle popularna.
Na jaki serwer się zdecydować?
Możliwości masz klika. Możesz wybrać hosting współdzielony. Inną opcją będzie VPS. Najdroższa z dostępnych propozycji to serwer dedykowany. Czym się między sobą różnią i który hosting będzie najlepszy?
Hosting współdzielony – dobre rozwiązanie dla małych firm
Dane Twojego sklepu internetowego są przechowywane na serwerze. Podpisując umowę z firmą hostingową, opłacasz abonament, w ramach którego dzierżawisz określoną ilość miejsca. Koszt takiego rozwiązania jest stosunkowo niewielki – przeważnie opłata waha się w granicach stu – dwustu złotych za pierwszy rok użytkowania serwera. Jakie są minusy? Dzielisz przestrzeń z innymi użytkownikami. Może dojść do przeciążenia serwera nie z Twojej winy, jednak Ty oberwiesz rykoszetem. Do plusów warto zaliczyć wsparcie techniczne świadczone ze strony firmy hostingowej, dzięki któremu nie musisz się zupełnie znać na serwerach – w razie potrzeby, otrzymasz fachową pomoc.
Serwer dedykowany
Jeżeli planujesz inwestycję w niewielki sklep internetowy, to takie rozwiązanie jest poza obszarem Twojego zainteresowania. Owszem, możesz się zdecydować na serwer dedykowany, jednak koszty jego utrzymania będą przewyższać potencjalne zyski. Największym problemem może okazać się obsługa takiego serwera, która wymaga specjalistycznej wiedzy.
VPS
Virtual Private Serwer to opcja znajdująca się pośrodku drogi pomiędzy serwerem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. Użytkownik takiego rozwiązania ma nieco większe uprawnienia, chociażby odnośnie konfiguracji serwera. W tym przypadku, do obsługi hostingu, również będzie niezbędna zaawansowana wiedza.
Przestrzeń dyskowa oraz transfer
Zanim podpiszesz umowę, to dokładnie zweryfikuj, jakie parametry oferuje konkretny hosting PrestaShop. W zależności od tego, jak dużą liczbę plików (i o jakiej wielkości) będziesz przechowywać na serwerze, to tak duża przestrzeń dyskowa będzie Ci potrzebna. Nawet jeżeli planujesz dosyć ograniczoną liczbę produktów w sklepie internetowym, to nie idź po najmniejszej linii oporu – zawsze miej jakiś zapas, dzięki temu nie będziesz się martwić, gdy np. będziesz chciał wrzucić na serwer kolejną porcję zdjęć produktowych. Równie ważna jest przepustowość serwera. W tym względzie również nie wybieraj najmniejszej dostępnej opcji. Fakt, takie rozwiązanie może wydawać się tańsze, jednak gdy transfer będzie mocno ograniczony, to sklep nie będzie w stanie obsłużyć w jednym czasie zbyt dużej ilości klientów, a to może mocno odbić się na mniejszych zyskach Twojej firmy. Wybierz ofertę optymalną – z jednej strony zadbaj o to, aby nie przepłacać za rozwiązania, z których nie będziesz korzystał, z drugiej jednak – miej na uwadze, aby zawsze zadbać o dodatkową przestrzeń dyskową czy nieco większą przepustowość serwera. Będziesz miał wtedy pewność, że zrobiłeś wszystko, aby zapewnić użytkownikom komfortowy dostęp do Twojego sklepu internetowego.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.