Technologia absorpcji zmiennociśnieniowej szeroko stosowana jest we współczesnym przemyśle. Szczególnie pojęcie to można powiązać z generatorami azotu. Poniżej przedstawiamy ją bliżej, opisując także sposób działania samych generatorów.

Zastosowanie generatorów azotu

Generatory azotu mogą być też nazywane wytwornicami. Urządzenia te znajdują zastosowanie w sektorze przemysłowym. Konkretnie używa się ich do obrabiania metali, zabezpieczania zbiorników przy pomocy tzw. poduszek azotowych, w elektronice, czy też przemyśle spożywczym. Często spotkać można je również w energetyce, gdzie niezbędne jest uzyskanie najwyższej jakości wspomnianego gazu pozyskiwanego ze sprężonego powietrza. Osiągnąć to można za pomocą różnych technologii, z których najpopularniejszymi jest ta membranowa oraz właśnie wspomniana PSA. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych i pewnych urządzeń tego typu można znacznie zaoszczędzić i zoptymalizować procesy produkcyjne zachodzące w przedsiębiorstwie.

Generatory azotu w technologii PSA – na czym to polega?

Zasada działania generatorów azotu jest dosyć prosta i można tu znaleźć sporo podobieństw w stosunku do odmian membranowych. W tym jednak przypadku powietrze nie jest przepuszczane przez membranę. Praca generatorów azotu PSA polega na usunięciu tlenu ze strumienia sprężonego powietrza, co skutkuje z kolei uzyskaniem azotu o najwyższym poziomie czystości osiągającego parametr czystości nawet do 99,999%. Oddzielenie od siebie wspomnianych gazów jest możliwe dzięki wtłaczaniu sprężonego powietrza przez kolumnę adsorpcyjną zawierającą węglowe sito molekularne (CMS). Warto tutaj z pewnością dodać, że sito molekularne przepuszcza wyłącznie małe cząsteczki azotu, natomiast większe cząsteczki tlenu i inne podlegają adsorpcji. Kiedy już całe złoże CMS zostaje nasycone tlenem, to wówczas jedna kolumna regeneruje się, natomiast druga zaczyna wytwarzać azot. Ważną częścią całego procesu jest też opóźnienie cyklów faz o 180°, co pozwala przepływać azotowi w sposób ciągły. Wytworzony azot może być też z powodzeniem magazynowany na później w zależności od konkretnych potrzeb produkcyjnych. Pojęcie adsorpcji zmiennociśnieniowej znanej inaczej właśnie jako PSA odnosi się więc do zmienności ciśnienia w poszczególnych adsorberach.

Przyszłość PSA

Patrząc w przyszłość widać wyraźnie, że technologia PSA będzie wciąż rozwijana. Aktualnie trwają na przykład badania umożliwiające jej szersze zastosowanie m.in. w instalacjach ciepłowniczych. Ich celem jest umożliwienie przechwytywania dwutlenku węgla z gazów spalinowych. W praktyce przemysłowej trzeba też zawsze mieć na uwadze, że czasami dla przeprowadzenia efektywnego rozdzielenia gazów konieczne może być wykorzystanie metod niskotemperaturowych. Dzieje się tak ze względu, chociażby na ograniczenia samych absorbentów powodujących, że zastosowanie standardowych instalacji byłoby kłopotliwe i w konsekwencji nieopłacalne. Warto mieć zatem na uwadze także tą prawidłowość w praktyce.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY