W okresie jesienno-zimowym wiele osób boryka się z problemem nieszczelności drzwi do garażu, kotłowni czy wiatrołapu. Problemem są także drzwi wejściowe z niskiej jakości materiałów, które wychładzają pomieszczenie. Wymiana drzwi na nowe, izolujące termicznie to nie tylko wydatek związany z ich kupnem. To także koszt remontu pomieszczenia, w którym drzwi zostały wymienione. Wiadomo, fachowcy nie zawsze zrobią to na tyle nieinwazyjnie, że nowa ościeżnica zamaskuje miejsce montażu. Alternatywnym rozwiązaniem okazuje się izolująca termicznie kurtyna na drzwi z pasów folii PCV.
Zalety foliowych kurtyn drzwiowych
Podstawową zaletą kurtyn na drzwi jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. To właśnie dzięki temu kurtyna, która ma zaledwie 2 mm grubości bardzo dobrze zatrzymuje ciepłe powietrze. W rankingu tworzyw sztucznych folia PCV zajmuje drugie miejsce zaraz po styropianie. Jest nawet lepszym izolatorem termicznym od drewna. Kolejna zaleta to cena kurtyny, która pomimo tego, że jest wykonana z wysokiej jakości materiałów jest też dużo tańsza od porządnych drzwi. Trzecią niezwykle istotną zaletą jest sposób montażu. Nie wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu. W przypadku kurtyny na drzwi wystarczy wiertarka, trzy, maksymalnie cztery kołki montażowe i śrubokręt lub klucz w zależności od używanych śrub. Listwa nośna przytwierdzana jest od dołu na nadproża lub do ściany nad nadprożem. Na przykręconą listwę wiesza się okute w płytki pasy PCV. Kurtyna gotowa! Cały montaż nie zajmuje więcej niż kilka, kilkanaście minut i może go wykonać każdy, kto posiada minimalne umiejętności majsterkowania.
Co zrobić gdy kurtyna na drzwi jest za długa lub nie chce się wyprostować?
Często się zdarza, że zamawiając kurtynę podajemy długość z zapasem „na wszelki wypadek”. Zbyt długie pasy to niewielki problem, który może też przyczyniać się do wolniejszego rozprostowania się pasów w kurtynie drzwiowej. Jak zatem przyciąć za długie paski? Wystarczy zaznaczyć ołówkiem, długopisem , pisakiem długość na zwisającym pasie. Powinien on kończyć się około 5 mm nad posadzką. Następnie wystarczy podstawić w pobliże kurtyny stary taboret, mocniejszy karton. Następnie narysować linię cięcia i przy użyciu nożyczek czy ostrego noża wykonać cięcie.
Reset kształtu pasów PCV po zawieszeniu kurtyny
W temperaturze pokojowej folia PCV może rozprostowywać się po zrolowaniu na czas transportu około 24h. Proces ten można przyspieszyć podgrzewając pasy farelką lub suszarką do włosów. Po całkowitym rozprostowaniu dobrze jest sprawdzić, czy pasy w kurtynie na drzwi nie dotykają posadzki. Pozostawienie kilku mm luzy zapewni łatwiejsze rozsuwanie się pasów i ich samoczynny powrót na miejsce.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.